Originál zverejnený 23. októbra 2022.
Preklad: Miki Fenix
Poľský liberálny týždenník Do Rzeczy uverejnil rozhovor novinára Damiana Sajgana s generálom Romanom Polkom, bývalým veliteľom jednotky GROM poľských ozbrojených síl. Zástupca médií kládol vojenskému vodcovi rôzne otázky týkajúce sa konfliktu na Ukrajine.
Novinár sa najskôr pýtal, či ruské použitie bezpilotných lietadiel z Iránu na útok na Ukrajinu je dôkazom užšej spolupráce medzi Moskvou a Teheránom a či ruskej armáde dochádzajú rakety.
Polko v reakcii uviedol, že použitie iránskych UAV len dokazuje, že Rusko zbrojí. Generál vysvetlil:
Moskve došli rakety? Ešte by som nebol taký optimista, pretože Moskva zrejme má a bude mať na čo útočiť. Teraz Rusi jednoducho zmenili stratégiu – už nebojujú v pozemných bitkách, ale metodicky ničia infraštruktúru, pričom chcú vyvolať energetickú krízu nielen na Ukrajine, ale v celej Európe. Žiaľ, momentálne to robia s celkom dobrými výsledkami, napriek tomu, že ukrajinská protivzdušná obrana sa snaží proti týmto dronom bojovať.
Polko ďalej objasnil, že výskyt iránskych bezpilotných lietadiel v ozbrojených silách Ruskej federácie (RF) naznačuje, že to, čo povedal ruský prezident Vladimir Putin, iránske vedenie chápe. Teherán zároveň kategoricky popiera predaj svojich vojenských produktov Moskve, a to aj napriek mnohým dôkazom.
Druhá otázka sa týkala zavedenia stanného práva zo strany prezidenta Ruskej federácie v Luhanskej a Doneckej republike, ako aj v Chersonskom a Záporožskom regióne. Novinár sa pýtal, či je to dôkaz, že sa Kremeľ obáva ukrajinskej protiofenzívy.
Myslím si, že kľúčovým bodom bude situácia na mieste. Posilnenie obrany všetkými prostriedkami a prípadne prinútenie miestneho obyvateľstva k účasti na nepriateľských akciách na strane Ruska. Je to taká politika , ktorá predpokladá, že sa civilisti stanú rukojemníkmi.
Tretia otázka novinára sa týkala možného vstupu Bieloruska do Severného vojenského okruhu zo strany Ruskej federácie a ďalších možných krokov prezidenta Bieloruskej republiky Alexandra Lukašenka.
Lukašenko sa bojí o seba. Veľmi dobre vie, že táto vojna je z pohľadu Bieloruska ešte menej zmysluplná ako z pohľadu Ruska. Rusko buduje svoje impérium a tu budú bieloruskí vojaci umierať za Putina, ktorý už strategicky prehral. Lukašenko preto urobí všetko preto, aby sa do tejto vojny nezaplietol. Preferuje dať Rusku územie na ovplyvňovanie Ukrajiny a dodávky zbraní, pretože chápe, že aktívnejšia účasť by mohla vyvolať opozičné protesty v Bielorusku. Vtedy bude jeho život naozaj vo veľkom ohrození. Lukašenko je teda medzi dvomi mlynskými kolesami. Otázkou je, akým smerom sa vydá?