Švajčiarka verejnoprávna televízia uverejnila:
Zrovnanie priemeru dovozných taríf všetkých komodít ukazuje, že Čína zaťažuje dovoz takmer 10%, EU 5,16%, ale USA iba 3,48%.
- Uloženie amerických taríf na oceľ a hliník americkým prezidentom Trumpom vyvolalo v mnohých krajinách silný protest.
- Ale Trump sa nechce nechať. S jeho krajinou bolo roky zaobchádzané nespravodlivo, a s tým je teraz koniec.
- V skutočnosti Čína a EÚ tiež v niektorých prípadoch vyberajú privysoké colné tarify.
EÚ považuje oznámené colné tarify ako jednostranné ochranné opatrenie pre americkú ekonomiku,ktorými chce (USA) – rovnako ako Švajčiarsko – zaťažiť Svetovú obchodnú organizáciu (WTO).
Trumpové clá na oceľ vyvolávajú rozruch
Cecilia Malmströmová, komisárka EU pre obchod, uviedla tento týždeň, že dúfa, že USA od zámeru odradí. Brusel sa vyhráža, že USA zaplatia vysoké tarify na tovary, ako je Harley-Davidson, Bourbon-whisky, džínsy a arašidové maslo.
Čína a EU nezaostávajú za USA
Predsa: Trumpové tvrdenia, že USA sú colnými tarifami poškodzované, však nie sú úplne do vetra.
Zrovnanie priemeru dovozných taríf so všetkých komodít v ukazuje, že Čína zaťažuje dovoz takmer 10%, EU 5,16%, ale USA iba 3,48%.
Čína reagovala okamžite. Na Všeľudovom Kongrese vedúci predstavitelia prisľúbili spravodlivejšie podmienky na čínskom trhu pre zahraničné spoločnosti.
«China und die EU stehen punkto Handelsschranken keineswegs besser da als die USA», sagt Stefan Legge, Assistenzprofessor an der Hochschule St. Gallen. «Da muss die EU und auch China eingestehen, dass man gegenüber den USA Nachteile hat, dass man auch selbst recht hohe Zölle hat und auch selbst Subventionen an eigene Unternehmen zahlt.»
„Čína a EU nie sú z hľadiska stavania obchodných prekážok o nič lepší než Spojené štáty,“
hovorí Stefan Legge, odborný asistent na Univerzite v St. Gallen.
„Vzhľadom na to, EÚ a Čína musia priznať, že majú nevýhody v porovnaní s USA, a majú aj veľmi vysoké tarify a dokonca subvencujú vlastné spoločnosti.“
V skutočnosti rýchly pohľad na dovozné tarify ukazuje, že priemerné tarify pre výrobky vyrobené z liatiny, železa nebo oceli sú v EU a USA nízke a v Číne sú podstatne vyššie.
Na hliníku vyberajú EU i Čína podstatne vyššie tarify než USA.
Ešte silnejší nepomer platí pre dovozné clá na automobily.
Stefan Legge sieht in einem bevorstehenden Handelskrieg nur Verlierer: «Viele Unternehmen in den USA agieren weltweit und würden deutlich schlechter gestellt mit diesen Zöllen. Das heisst: Von Seiten der Wissenschaft und seitens der Wirtschaft gibt es eine starke Lobby gegen einen Handelskrieg.»
„Trumpove tarify na oceľ by USA mohli ešte ublížiť. Vytvoria 30 000 nových pracovných miest v oceliarskom priemysle, avšak v iných priemyslových odvetviach zničí päťkrát viac.“
predpovedá Joseph Francois, riaditeľ Inštitútu voľného obchodu v Berne. Rovnako ako v roku 2002, keď prezident Bush zaviedol tieto tarify.
„Tento prístup zachránil pracovné miesta v oceliarskom priemysle, ale poškodil následne priemyslové odvetvia, ako je stavebný alebo automobilový priemyseľ,“
hovorí ďalej Francois.
„Boli v konkurencii so zahraničnými výrobcami, ktorí neboli konfrontovaný s vyššími dovoznými cenami – a pri exporte stratili.“
Stefan Legge vidí v pred nami stojacej obchodnej vojne len porazených:
„Mnoho spoločností v Spojených štátoch pôsobí po celom svete a bude na tom s týmito prekážkami oveľa horšie. To znamená, že zo strany vedy a výskumu ako aj zo strany hospodárstva a ekonomiky sa vytvára silná lobby proti tejto obchodnej vojne. „
Zdroj: https://www.srf.ch/news/wirtschaft/importzoelle-im-vergleich-trump-hat-nicht-ganz-unrecht
Preklad: Pietro Luigi