Mierové sily v Donbase musia mať široký mandát na celom území Luhanskej národnej republiky (LNR) a Doneckej národnej republiky (DNR) vrátane hraníc s Ruskom. TASS informoval, že v stredu na brífingu pre zahraničných novinárov to uviedla šéfka tlačovej služby amerického ministerstva zahraničia Heather Nauerthová.
„Akékoľvek takéto sily by mali mať široký mandát na zabezpečenie mieru a bezpečnosti na okupovanom území Ukrajiny až po hranicu s Ruskom vrátane,“ povedala Nauerthová. „Vidíme to ako potenciálny prostriedok na ochranu ukrajinských občanov, bez ohľadu na ich etnickú alebo štátnu príslušnosť,“ dodala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes (t.j. 13. sept. 2017 – pozn. prekl.) diskutoval o zavedení mierovej misie s nemeckým ministrom zahraničných vecí Sigmarom Gabrielom.
Pripomeňme si, že 11. septembra ruský prezident Vladimir Putin súhlasil s možnosťou nasadenia mierovej misie OSN mimo líniu kontaktu v Donbase. V rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá sa konala v ten istý deň, Putin podrobne opísal ruskú iniciatívu na vytvorenie misie OSN na podporu ochrany špeciálnej monitorovacej misie OBSE, predovšetkým pristúpenie k realizácii minských dohôd o urovnaní konfliktu medzi Donbasom a Ukrajinou.
V návrhu uznesenia, ktoré pripravilo Rusko, sa hovorí, že mierové jednotky OSN budú mať ručné strelné zbrane na ochranu pozorovateľov OBSE a zloženie misie bude musieť schváliť ako ukrajinská vláda tak i predstavitelia Donecka a Luganska.
zdroj: https://www.novorosinform.org/news/74394
preklad: Miki Fenix